Od 5. ledna 2020 bude Českou republiku pod hlavičkou týmu BARTH Racing prezentovat Zdeněk Tůma, který se tohoto nejnáročnějšího závodu světa zúčastní již po třetí. Poprvé se na start postavil v 2017, kdy se mu i přes technické potíže podařilo dorazit do cíle na 12. místě a stal se tak nejúspěšnějším českým čtyřkolkářem ročníku 2017. V roce 2018 se probojoval po 17 náročných dnech v poušti Peru, vysokých nadmořských výškách v Bolívii a horských cestách v Argentině na 15. příčku.

Pro ročník 2020 má připravenou svoji čtyřkolku Daky s pár úpravami, které by měly zlepšit její jízdní vlastnosti a spolehlivost.


Daky před startem na Rallye Dakar 2018

Rallye Dakar 2020 se bude odehrávat v Saúdské Arábii, která se rozprostírá na více než dvou milionech čtverečních kilometrů (cca čtyřnásobek rozlohy Francie). Tato největší země na Středním východě, jejíž populace se shlukuje ve městech blízko moře, se může pochlubit mozaikou krajiny, která dá svým závodníkům pocítit Dakar na všech frontách: v řízení a ježdění, v navigaci a ve vytrvalosti. Je to pořádná výzva k dobrodružství.

2.–5. ledna: start v Džiddě

Džidda je domovem 3,5 milionu lidí a druhým největším městem v zemi. Je také ekonomickým srdcem díky obchodnímu přístavu u Rudého moře, který historicky sahá až do 7. století. Brána do svatých měst Mekka a Medina bude jednou provždy odrazovým můstkem pro řidiče, jezdce a posádky Dakaru. Fontána krále Fahda, která vypouští vodu rychlostí 375 km/h, a věž Džidda, která brzy dosáhne výšky 1100 metrů, inspiruje konkurenty velkolepými nápady a pálícími ambicemi.

Odpočinkový den v Rijádu

Rozlehlé sady, které daly tomuto městu v 18. století jméno „arabské zahrady“, většinou ustoupily městské oblasti rozkládající se na více než 1500 km2 (oproti 105 km2 v Paříži a 203 km2 v Buenos Aires) a domovům šesti milionů lidí. Demografický růst hlavního města od 70. let šel ruku v ruce s budováním nápadných mrakodrapů zrozených z revolučních architektonických nápadů, včetně 267 m Al Faisaliyahského centra, 302 m Královského centra a 307 m Burj Rafalu.

17. leden: finiš a cílové pódium v Al Qiddiya

Dakar bude první sportovní událostí na světové úrovni v Al Qiddiya, městě, jehož základní kámen byl položen v roce 2018 a které se zaměří na zábavu a kulturu. Rozsáhlý komplex, který se nachází asi 40 km od Rijádu, bude zahrnovat atrakce jako je tematický a zábavní park, špičková sportovní zařízení a multidisciplinární umělecká centra. V roce 2022 bude otevřena pro veřejnost.


Trasa Rallye Dakar 2020
Mapa trasy Rallye Dakar 2020