Obytná auta coby zázemí závodníků při Rallye Dakar už dávno nejsou jen doménou bohatých továrních stájí. Jeden takový, zapůjčený společností BARTH Caravan, jednou z největších půjčoven obytných vozů a karavanů v České republice, nechyběl ani v dakarské doprovodné koloně jako podpora našeho týmu. Na své pouti si podle týmového šéfa Michala Burkoně vedl výborně.

Čtyřmístný obytný vůz Hymer Car Yellowstone si už po prvním týdnu Rallye Dakar 2018 vedl takto: „Zcela bezproblémový,“ usmívá se Michal Burkoň, který bere misi kompaktní obytné dodávky, postavené na platformě Fiatu Ducato, i jako ostrý zátěžový test v rámci svého podnikání. „Je to tak. Samotného mě zajímalo, jak si v náročných jihoamerických podmínkách povede. I proto, že jsme jich na novou sezonu pořídili hned sedm do půjčovny BARTH Caravan. Mám pro něj pro něj jen slova uznání.“

Posuďte sami. V Peru se „obytňák“ snadno protáhl pouští a bez úhony zvládl i čtyřicetistupňová vedra. Po přesunu do Bolívie se naopak musel vypořádat se silnými dešti, blátem a teplotami, které chvílemi klesaly pod nulu. Ale hlavně, nezalekl se ani sněžení a vysokých nadmořských výšek v Andách. „Průměrně jsme se tam pohybovali ve výškách 3000 metrů nad mořem, ale dokázali jsme s ním pokořit i výšku 4800 metrů! Jasně, nějaká ztráta výkonu tam samozřejmě byla, ale jinak jsme neřešili jediný vážný problém,“ konstatuje spokojeně šéf BARTH Racing týmu.

V rámci letošního Dakaru měla obratná obytná dodávka s naftovým motorem 2,3 Mjet o solidním výkonu 180 koní, manuální převodovkou, horkovzdušným vytápěním či plnohodnotným příslušenstvím včetně čtyř lůžek, koupelny a kuchyně i funkci přechodného domova pro závodní dvojici Boris Vaculík, Martin Plechatý. „Kluci se měli kde umýt, najíst, vyspat a připravit na další etapy. Další dvě lůžka ve vyklápěcím stanu na střeše pak přes noc zabíral management závodního týmu,“ popisuje Michal Burkoň s tím, že zázemí auta mohli využívat i další členové výpravy.

Kvality nového obytného vozidla budou moci už za pár týdnů, s nástupem jarní cestovatelské sezony, vyzkoušet díky půjčovně BARTH Caravan také čeští zákazníci. „Domnívám se, že největší radost udělá hlavně těm, kteří preferují dovolenou ve stylu ‚každý den jinde‘. Auto je kompaktní, malé a mrštné, hravě si poradí s terénem i městským provozem a nemá velkou spotřebu. Je to ideální vůz na putování pro ty, kteří nechtějí trávit dovolenou na jednom místě,“ dodává Burkoň.