Josef Macháček s navigátorem Martinem Plechatým na Rallye Dakar bohužel končí. Příčinou byla závada na bugině. Do šesté etapy odstartovali velmi dobře a podařilo se jim předjet pár vozů před sebou. Ovšem přišel 281 km závodní zkoušky a porucha na bugině. Závada se v tu chvíli zdála neopravitelná. Stalo se to v místě, které bylo v podstatě nejdál od servisní pomoci. Satelitní telefon v tu chvíli nefungoval a tak přišlo rázné řešení v podobě odstoupení z Rallye Dakar 2016.

Buginu se s pomocí místních obyvatel podařilo dotáhnout do bivaku v bolivijském Uyuni. Tam se s týmem Bonver Josef Macháček domluvil na následném převozu buginy do Argentiny. Tímto bychom chtěli poděkovat šéfovi týmu Bonver, Tomáši Vrátnému, za pomoc. V bivaku v argentinské Saltě se mechanik pokusil zjistit závadu, protože Josef Macháček nemohl již dvě noci v klidu spát. Během tří hodin byl výsledek na světě. Jednalo se o závadu, která byla opravitelná a v závodě se dalo pokračovat. "Bylo to moje špatné rozhodnutí", vyjádřil se k odstoupení Josef Macháček. Ve svém rozhodnutí se navíc zbytečně rychle unáhlil a ví, že příště by toto rozhodnutí udělal později. Tento rychlý verdikt navíc podpořila zkušenost z loňského roku. Solné jezero, které bylo součástí této etapy a přes které by směřovala pomoc, bylo vloni neprůjezdné. Letos tomu tak nebylo a servisní pomoc by do tří hodin byla na místě. 

Celkově shrnul letošní účast na Dakaru těmito slovy: „ Jako se někomu nepodaří vylézt na Mont Everest, tak mě se nepodaří dojet Dakar s buginou.“

 

Josef Macháček si na letošní Rallye Dakar pochvaloval spojení s týmem BARTH Racing a také s navigátorem Martinem Plechatým. „Myslím si, že do budoucna už lepšího navigátora nenajdu“, dodal k jejich spolupráci. Zázemí servisního vozu jemu, Martinu Plechatému a hlavně mechanikovi poskytovalo dostatečný komfort a prostor pro servis buginy. To se projevilo hlavně během maratonské etapy, kdy na bugině v podstatě nemuseli nic dělat a mohli se v klidu připravit na druhý den.

 

Letošní Dakar tedy nevyšel, ale to by nebyl Josef Macháček, aby už v hlavě neměl další plány. Ty zatím nechce prozradit, ale co je jasné, že uvažuje o návratu na Rallye Dakar se čtyřkolkou. Bude tedy čekat na rozhodnutí ředitelství závodu, zda ho na příští ročník přijmou. Odrazovým bodem bude také účast na Intercontinental rally, kde si ověří i svou fyzickou stránku. Znejistil ho totiž pohled na čtyřkolkáře, kteří se vraceli z letošních etap Dakaru poměrně zdecimovaní. Na závěr nevylučuje ani další pokus s buginou.