• Délka rychlostní zkoušky: 402 km
  • Celková délka etapy: 701 km

Průběžné umístění v etapě

Číslo Jméno Pořadí v etapě Celkové pořadí
#185 Zdeněk TŮMA 8. 6.

Čtyřkolkář Tůma se po dnu volna trápil. Dun už na Dakaru moc nebude, říká 

Byl rád, že v neděli dojel do cíle. A že měl Zdeněk Tůma za neprojetí jednoho navigačního bodu patnáctiminutovou penalizaci? To jezdce z týmu BARTH Racing tolik nerozhodilo. „Jelo se mi v dunách opravdu hodně těžce. Po tom volném dnu to bylo fakt náročné. Velkých dun už ale moc na programu v dalších dnech nebude. Pokusím se zrychlit,“ tvrdil Tůma. Jezdec na čtyřkolce zajel včera na Dakarské rallye osmý čas, v celkovém pořadí je šestý.

V pátek si českokrumlovský rodák připomněl, jak je slavná pouštní soutěž těžká. Čtyřkolka mu zapadla a musel ji vyhrávat z kamenů, deset minut je odhazoval pryč. V sobotu tak velice uvítal volný den. „Snažil jsem si opravdu odpočinout, přespali jsme na hotelu, pak jsme jeli do bivaku. Po té pauze nedělních čtyři sta kilometrů bolelo,“ přiznal Tůma. „Jeli jsme přes rozbité cesty, kameny, písky. Furt jsem musel držet stroj pevně v rukách, docela to unavovalo. Pak následovalo dunové území a pasáže mezi krásnými skály, které nebyly ostré ale oblé.

Jezdec na čtyřkolce z týmu BARTH Racing dojel v neděli s odstupem hodiny a dvou minut na nejrychlejšího. A to i s penalizací. „Jeden navigační bod jsem prošvihl a pak ten následující jsem chytl. A tak jsem si říkal, že už se pro něj nebudu vracet,“ vysvětlil Tůma, který v celkovém hodnocení ztrácí na prvního pět a půl hodiny. A na páté místo pak přes dvě hodiny. „Už to bude složité se posunout výš. Budu si hlídat, abych udržel pozici. Hlavně, aby mi vydržela čtyřkolka,“ věděl Tůma, který má však náskok více než pět hodin na sedmého.

O konkurenci tvrdí, že jsou to většinou mladší draví jezdci. „Hlavně váží o několik desítek kil méně než já,“ dodal s úsměvem vytáhlý jezdec. „Kvůli tomu mám větší handicap v dunách, kde jsem oproti zbytku startovního pole o trochu pomalejší. V následujících dnech to bude pro mě lepší. Čekají nás hlavně koryta řek, štěrkové podloží a kameny. Dun moc už nebude.“