V minulém roce trpěl, protože se na Dakarskou rallye díval z televize. Nyní je čtyřkolkař Zdeněk Tůma v centru dění a v Saudské Arábii se připravuje na sobotní start. Po letošní absenci ale zkušený čtyřkolkař začne mezi v prvními v obráceném pořadí. „V úvodní etapě budu mít kolem sebe hodně nováčků, kteří mohou zabloudit a stáhnout mě tak s sebou. Proto se budu muset zaměřit pouze na sebe,“ dodal Tůma z týmu BARTH Racing před sobotním prologem, který měří 19 kilometrů.

V Jeddah se český jezdec připravoval na dvou shakedownech, ladil svoji čtyřkolku Yamaha Raptor. „Zaměřil jsem se hlavně na podvozek. Máme tam nová ramena, potřebovali jsme je vyzkoušet. V dalším dni jsme řešili administrativní přejímky,“ hlásil Tůma, který si pochvaloval pocit z jízdy. „Ze začátku byl problémem hrozný terén, protože jsme vyjeli na rozbitou trať po autech a kamionech. Pak jsme doladili trochu tlumiče a pocit byl výborný.

Kromě testování objevoval společně s českým týmem BARTH Racing krásy města a okolí. Však také jeho týmový kolega Vlasta Korec natáčí pořad „Dakar za oponou“. Nechybělo tak prozkoumávání místních delikates nebo návštěva dostihových závodů. „Viděli jsme toho ve městě Jeddah dost,“ dodal závodník z Českého Krumlova, pro kterého to bude čtvrtá Dakarská rallye. Do nadcházejícího ročníku do něho odstartuje s číslem 185. Sice do první etapy vyjede dříve než špička, protože se startuje z obráceného pořadí, zároveň se však český jezdec na čtyřkolce bude pohybovat mezi nováčky.

Z toho mám největší strach, protože pojedu jako osmý. Přede mnou se budou pohybovat nováčci, mezi kterými se mohu zaseknout. Budu se jim chtít vyhnout, abych pak v dalších etapách mohl odstartovat mezi nejrychlejšími závodníky,“ přál si Tůma z týmu BARTH Racing.