Češi jsou v Saúdské Arábii populární. Místní obdivují Nedvěda, ale i doktory, kteří nám dělají fantastické jméno, říká moderátor Korec

Vstřícní a pohostinní lidé, drsná i krásná krajina, úchvatné starobylé památky… Saúdská Arábie je podle moderátora Vlasty Korce, který nyní na Středním východě natáčí pro Českou televizi a Rádio Impuls cestopis Dakar za oponou, okouzlující zemí. „Místní zpočátku ani nevěděli, co u nich děláme, takže nejprve působili trochu chladně. Ale jakmile zjistili, kdo jsme, otevřeli nám svá srdce. Je to jako první rande s holkou, taky vás hned nezačne líbat,“ popsal v nadsázce Korec, člen týmu BARTH Racing, v jehož barvách závodí čtyřkolkář Zdeněk Tůma (průběžně jedenáctý v pořadí).

Vlasta Korec už zažil legendární Rallye Dakar v Jižní Americe, takže může srovnávat. „Tam jsou lidé oproti Saúdské Arábii daleko více temperamentní a s tím všechno souvisí. Teď už nás však i tady místní poznávají, chtějí se fotit a jsou velmi přátelští. A speciálně nás Čechy zde mají velmi rádi. Obdivují nejen Pavla Nedvěda a další české fotbalisty, ale taky naše doktory, kteří tu odvádějí fantastickou práci,“ přiblížil.

Kdykoliv prý měli s kolegou Michalem Dvořáčkem obavy, ukázaly se jako plané. „Původně jsme se tady báli vytáhnout kameru, ostýchali jsme se jakéhokoliv kontaktu, ale bylo to úplně zbytečné,“ prohlásil Korec. „Třeba v jedenáct hodin večer nás oslovil jeden muž a pozval k sobě domů. Byl to starosta, který měl na návštěvě místní policisty. Pohostili nás, poseděli jsme s nimi u ohně. Jen jsme se zmínili, že něco potřebujeme sehnat a za chvíli jsme to měli. Jednomu z nich jsem daroval kšiltovku s logem našeho týmu BARTH Racing a on mi na oplátku donesl svůj hábit. Řekl mi, že jsem jeho bratr. Nakonec jsem odcházel v hábitu a s pěti taškami plnými různých dobrot.“

Fantastickou podívanou prý celý tým zažil v Rijádu v mrakodrapu Kingdom Centre, vysokém 302 metrů. „Nejdřív to přitom vypadalo, že se nahoru ani nedostaneme, ale když ochranka zjistila, že jsme z dakarské kolony a točíme pořad pro Českou televizi, neváhala ani vteřinu,“ řekl Korec, který za pár dní na Arabském poloostrově poznal spoustu krásných míst. Aby ne, vždyť historie Saúdské Arábie je bohatá, jako tamní naleziště ropy. „Třeba Unescem chráněné Skalní pohřebiště Madain Saleh, které před dvěma tisíci lety postavili dávní obchodníci s kořením Nabatejci, mělo neuvěřitelnou atmosféru,“ nastínil Korec.

Pozor, útočí velbloud!

Krom nepříjemného zážitku s vojáky, kteří je chtěli odvézt z jedné pláží Rudého moře k výslechu, se Korec v arabském království cítil vždy bezpečně. Ne už tak jeho kameraman. „Michal si chtěl natočit detailní záběry velbloudů. Ti se ale trochu polekali a jeden dromedár se na něj rozběhl. Takhle rychle jsem Michala nikdy utíkat neviděl. Myslím, že i slavný Usain Bolt by s ním měl v tu chvíli problémy,“ smál se Korec.

Jediné, s čím prý na Dakaru všichni bojují, jsou změny teploty. „Přes den je to na kraťasy a tričko, což je pro nás, kteří si doma zapomenuli opalovací krém, docela nebezpečné. A večer přijde pořádná zima. Padá to až k nule, což je velký nápor na tělo,“ poznamenal Korec, který po Saúdské Arábii krouží ve Volkswagenu Touareg. Vašek, jak vozu přezdívají, prý funguje jako pojízdný billboard. „Máme na něm mapu, takže všem ukazujeme odkud a kam jedeme. Denně s ním urazíme osm set kilometrů a musím říct, že je to fakt skvělé auto. Pohodlné, bezpečné, výkonné. Jen systém s rozpoznáváním značek tu má potíže. Ostatně to i já. Značky v arabštině prostě nepřečteme,“ žertoval Korec.