Martin PLECHATÝ
22.
#75 Rudolf LHOTSKÝ  UKONČIL ZÁVOD ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ

Závodníci BARTH Racing slušně rozjeli druhou polovinu Rallye Dakar

Účastníci Rallye Dakar vyjeli do druhé části soutěže, z La Paz se dostali do Uyuni. V Bolívii opět bojovali s blátivými podmínkami a se špatným počasím. Navíc v rámci maratonské etapy byli ubytováni v kasárnách bez servisního týmu. Veškeré opravy jejich strojů byli pouze na nich. Nejlépe dojel v sedmé etapě čtyřkolkař Zdeněk Tůma na 13. příčce. O místo za ním skončil Josef Macháček. Tůma je celkově patnáctý, Macháček devatenáctý.

V kategorii motocyklů si připsal David Pabiška 49. místo a v průběžném pořadí je dvaapadesátý. Do cíle se dostala také automobilová posádka týmu BARTH Racing – Boris Vaculík s navigátorem Martinem Plechatým. V sobotu byli na 22. místě a celkově jsou šestadvacátí. Na vedoucí legendu Carlose Sainze ztrácí něco přes 13 hodin.

Bolívie? To je zvláštní země se špatným počasím. Pevně jí vládne diktátor, který se nebojí uzavřít silnice pro místní lidi a pustit na ně pouze dakarský konvoj. „Armáda hlídá silnice, na které pustí pouze nás a žádné civilisty. Vládne tu pevnou rukou, ve městech už byly transparenty, na kterých bylo napsáno, že Bolívie potřebuje nemocnice a ne Dakar,“ popisoval Michal Burkoň, šéf týmu BARTH Racing.

Nedělní druhá část maratónské etapy zahrnuje nejdelší rychlostní zkoušku závodu, která bude téměř 500 kilometrů dlouhá. Závodníci ještě před opuštěním náhorní plošiny Altiplana budou muset čelit vysokohorským písečným dunám ve výšce přes 3 500 metrů nad mořem. V této etapě se již začne rýsovat hrstka závodníků, kteří mají šanci zaútočit na beduína.