Každý si jede svou cestou

  • Motorky, čtyřkolky
    • Celková délka etapy: 770 km
    • Délka rychlostní zkoušky: 264 km
  • Auta, kamiony
    • Celková délka etapy: 932 km
    • Délka rychlostní zkoušky: 267 km

 

Umístění v etapě

Číslo Jméno Pozice
#43 David PABIŠKA 57.
#75 Rudolf LHOTSKÝ 93.
#247 Josef MACHÁČEK 12.
#261 Zdeněk TŮMA 16.
#372 Boris VACULÍK
Martin PLECHATÝ
38.

 

Na závodníky BARTH Racing čeká náročný přejezd do Bolívie: z drsných dun do vysokých hor se sněhem!

Mají za sebou pět přetěžkých etap v peruánském písku. Účastníci Rallye Dakar se během dnešního dne přesunou do Bolívie přes horské prostředí, dostanou se do výšky až 4000 metrů nad mořem! „Z obrovských dun a z přijatelných teplot vyrážíme do chladu a vody. Čeká nás bahno, déšť a podle pořadatelů dokonce sníh,“ tvrdil Josef Macháček z týmu BARTH Racing, který včera v kategorii čtyřkolek dojel na 12. místě. Podle aktuálních informací se má dnešní první část etapy kvůli špatnému počasí rušit.

Závodníci se včera loučili s peruánskými dunami. Opět se museli prát s vysokými kopci plnými rozbředlého písku. V průběžném pořadí je na čtyřkolce z českých závodníků nejvýše Zdeněk Tůma (21. místo). Motocyklista David Pabiška byl včera 56. jezdcem v cíli a celkově drží o jedno místo horší umístění. Rudolf Lhotský, kterého podporuje TOPFOREX, byl 93. V kategorii automobilů dojel Boris Vaculík s Martinem Plechatým včera do cíle na 39. příčce.

Sjezd z dun jak po skokanském můstku

Nic horšího jsem snad v životě nejel. Písek byl ve středu tak rozsekaný a nakypřený, že se v tom nedalo závodit. Dostali jsme záhul, jako obvykle,“ popisoval náročné podmínky David Pabiška. „Nějaké kopce prostě nešly vyjet. Pak tam byl jeden nádherný sjezd, který měl snad půl kilometru. To jsem si myslel, že sjíždím po skokanském můstku dolů.“

Podle Pabišky byl největší problém v tom, že na některých částech trati vyráželi motorkáři až po kamionech a autech. „Tohle se třeba dřív tolik nestávalo. Pokud bychom do dun vyráželi jako první my, do výrazných potíží bychom se nedostávali. Po autech je ten písek tak rozsekaný, že se v tom topíme a některé kopce vyjíždíme nadvakrát. Plno motorkářů se dostalo do bivaku hodně pozdě večer.“

Část dnešní etapy se bude rušit!

Vyprahlé pouštní podmínky střídají andské hory. Dnešním cílem je dostat se do městečka La Paz, kde bude v pátek probíhat den volna. „Opět jedeme do zkur… Bolívie,“ dal Josef Macháček jasně najevo, že se netěší. „Už před startem čtvrteční etapy se dělají změny. Posouvá se čas, pořadatelé říkají, že bude na přejezdu hor mínus jeden stupeň. Nic hezkého nás tam nečeká,“ doplnil pětinásobný vítěz Rallye Dakar.

Podle aktuálních informací se dá dnes čekat prudký déšť. Pro motorky a čtyřkolky se zrušila první část etapy v Peru. „Slyšel jsem, že místy může i sněžit. Z vyprahlého pekla se tak stane mrazivé. V minulém ročníku jsem měl právě nejvíce havárií v Bolívii, když jsem padal v bahně a na kluzkém terénu,“ varoval čtyřkolkař Zdeněk Tůma.

Po této etapě bohužel kvůli zranění Rudolf Lhotský na letošní Rallye Dakar končí.