• Celková délka etapy: 401 km
  • Délka rychlostní zkoušky: 367 km

 

Průběžné umístění v etapě

Číslo Jméno Pořadí v etapě Celkové pořadí
#263 Zdeněk TŮMA 8. 11.

 

Nezastavil ho ani pád před cílem. Čtyřkolkař Tůma dojel osmý a v průběžném pořadí si polepšil

Zlepšení oproti úvodní etapě zaznamenal Zdeněk Tůma. Jezdec na čtyřkolce z týmu BARTH Racing dojel v pondělí na 8. místě se ztrátou 55 minut na vítěze. Díky tomu si polepšil také v celkovém pořadí, kde nyní drží průběžné 11. místo. „Bylo o něco méně kamení oproti včerejšku, kdy to byl opravdový extrém. Snažil jsem se dávat pozor, což se vyplatilo. Jelo se mi dobře,“ dodal spokojeně Tůma, který se bude chtít na Rallye Dakar zlepšit také v zítřejší etapě.

Premiérový ročník nejtěžší pouštní soutěž v Saúdské Arábii pro něho nezačal dobře. V první etapě měl Zdeněk Tůma defekt a dostal ještě penalizaci za neprojetí jednoho bodu. V pondělí se však jedinému zástupci týmu BARTH Racing dařilo. Přitom začátek se neobešel bez komplikací. „Po startu jsem řešil problém s odvzdušněním nádrže. Naštěstí se podařilo vše opravit, ale nabral jsem ztrátu. Nebylo pak lehké předjet všechny zpátky, musel jsem se prodírat obrovským prachem. Ten tu představuje asi druhý největší problém,“ popisoval nástrahy jezdec na čtyřkolce.

Trasa v prvních dnech vede podél moře, a tak není nouze o vyschlá řečiště a skály. „Čtyřkolka schytala opravdu hodně ran od kamení, dost to drncalo. Dokonce se mi ztratily šrouby od výfuku, divil jsem se, že nakonec nespadl,“ dodal Tůma, který Rallye Dakar absolvuje potřetí. Koncem etapy si ještě musel poradit s navigátorskou komplikací. „Když jsem mířil do cíle, několik kamionů a aut zabloudilo, piloti netrefili správný směr. Závěrečný bod byl hodně schovaný, musel jsem se pro něho vrátit. Jsem rád, že jsem druhou etapu přestál bez penalizace.“

Čtyřkolkař Tůma také ví, jaké to je se strojem v Saúdské Arábii spadnout. Nepříjemná chvíle se mu přihodila těsně před cílem. „Zajel jsem na feš-fešový kopec. Zaryl jsem se do něho a spadl na bok. Naštěstí to bylo do měkčího písku, pochroumala se jen trochu maska,“ popisoval Tůma, který si všiml o trochu větší divácké účasti. „Lidí na trati bylo více než včera. Místní rádi vyjedou do pouště s terénním autem, pak se dívají. Atmosféra rozhodně není stejná jako v Jižní Americe, ale jsem rád za každého diváka.“.