• Celková délka etapy: 744 km
  • Délka rychlostní zkoušky: 379 km

 

Průběžné umístění v etapě

Číslo Jméno Pořadí v etapě Celkové pořadí
#263 Zdeněk TŮMA 12. 9.

 

Čtyřkolkář Tůma překonal obří duny a před závěrečnou etapou je na Dakaru devátý: Už to musím dotáhnout!

Být tak mezi deseti nejlepšími! To byl cíl čtyřkolkáře Zdeňka Tůmy před letošní Rallye Dakar. A jezdec týmu BARTH Racing se před finišem legendárního závodu do TOP 10 skutečně probojoval. V jedenácté etapě dojel na 12. místě a průběžně je dokonce devátý! „Je to krásný. Argentince Sarquize, který byl přede mnou, jsem v etapě pokořil o nějakých čtyřicet minut. To mě potěšilo. Teď už jenom dojet na tu cílovou rampu. Po tom středečním druhém místě by se mi splnil další sen,“ uvedl českokrumlovský rodák.

Předposlední etapa vedla ze Shubaytahu do Haradhu a měřila 744 kilometrů, z nichž 379 tvořilo rychlostní zkoušku. Hned od startu závodníky trápily obří duny saúdskoarabské pouště Rub al-Chálí. „Byl to záhul. Dneska jsme si užili jenom písek. Dvě stě padesát kilometrů samé duny a pak písčité pláně. Moc to v tom nejelo, ale stroj to nakonec utáhl,“ oddechl si Tůma.

„Výhodu měli ti, kteří v tom mohou přes rok trénovat. Jak na to člověk není zvyklý a nemá to najeté, tak proti těm nejlepším nemá šanci. Byly tam fakt velký duny. Mohly mít až 150 metrů. Párkrát se mi stalo, že jsem skončil těsně před hranou duny a tam mi to chcíplo. Musel jsem si couvnout a vyjet to znovu. Trošku jsem se takhle párkrát zdržel,“ popsal Tůma, který ve středu druhým místem zaznamenal nejlepší český výsledek v dosavadním průběhu letošní soutěže.

Jezdce týmu BARTH Racing tentokrát naštěstí nebrzdily žádné vážnější technické problémy. „Vypadával mi jen jeden měřící přístroj, takže jsem měl chvílemi trochu problémy s orientací, ale zvládl jsem to. Takže co se týká defektů, byla to jedna z mála bezproblémových etap.“

V pátek čeká startovní pole finále - 374 kilometrů dlouhá speciálka z Haradhu do Qiddiye. „Pořadatelé nám na závěr připravili nezvykle dlouhou rozlučku. Má být prý i navigačně obtížná. Už to ale musím dotáhnout. Na osmé místo mám ztrátu obrovskou, takže už to nemá smysl někam tlačit. Pojedu hodně na jistotu,“ dodal Tůma, který skončil v roce 2017 při své dakarské premiéře dvanáctý a o rok později patnáctý.