• Rychlostní zkouška: 449 km
  • Celkem: 751 km

Drsná zkouška se pro závodníky a jejich znavené údy dostaví především v dlouhém trialovém úseku, který bude představovat klíčový okamžik dne. Rychlostních zkouška nabere na obrátkách v samém závěru, přičemž vynikající dovednosti navigátorů předejdou maximu nepříjemných situací. Chyby nebudou stát závodníky vteřiny, nýbrž minuty.

Motocykly:
David PABIŠKA - dojel etapu na 47. místě
Rudolf LHOTSKÝ - dojel etapu na 92. místě

Čtyřkolky:
Josef MACHÁČEK - již ukončil závod z důvodu nehody
Zdeněk TŮMA - dojel etapu na 15. místě

 

Desátá etapa byla skokem do pekla

  • David PABIŠKA dostal první penalizaci
  • Rudolf LHOTSKÝ na začátku bloudil
  • Zdeněk TŮMA si vybral další smůlu

 

Po zrušené deváté etapě se v Argentině začalo opět závodit. Organizátoři museli devátou etapu zrušit z důvodu silných dešťů a následnému sesuvu půdy a záplavám v místě přejezdu asistenčních vozů. Tato situace se následně dotkla i některých závodníků, kteří nestihli včas přejet tento úsek. Objízdná trasa byla velmi složitá a tak se některé týmy dostaly do bivaku v Saltě až velmi pozdě v noci nebo dokonce až druhý den dopoledne. Tím pádem musela být devátá etapa zrušena a všechny týmy včetně závodníků se do dalšího bivaku v Chilecitu přesunuli po silnici bez závodních kilometrů. Doprovod a závodníci nocující v provizorním bivaku museli druhý den zvládnout přejezd dlouhý 1 000 kilometrů.

 

Z týmu BARTH Racing živelná katastrofa nejvíce zasáhla Zdeňka Tůmu. I on byl jedním ze závodníků, kteří nocovali v provizorním bivaku. Následný přejezd do Chilecita mu zabral celý den. Zdeněk ovšem do bivaku dorazil v dobré náladě a v pořádku. Mechanici pracovali na závodních strojích celou noc a následný start do desáté etapy všichni závodníci týmu BARTH Racing zvládli bez problémů. Čekala na ně etapa dlouhá 751 kilometrů, z toho 449 kilometrů závodních. Argentina přivítala účastníky Rallye Dakar vysokými teplotami dosahujících 45 stupňů Celsia. Jednalo se o velký teplotní skok oproti chladné a propršené Bolívii.

 

David PABIŠKA

Desátá etapa mu hodně připomínala loňskou etapu v Belénu. Začátek etapy byl hodně složitý na navigaci, ale Davidovi sedl. Od toho se odvíjel i průběžný výsledek. Pak ale přišla chyba. „Bohužel, jak se změnili pravidla, tak jsem tam prostě udělal chybu a beru ji 100% na sebe. Všem se omlouvám, protože jsem nevzal jeden průjezdný bod. To se mě stalo na Dakaru poprvé. Jsem z toho hodně smutný. Nemohl jsem se pro ten bod vrátit, protože cesta byla hodně složitá“, popsal situaci zklamaný David PABIŠKA. Následně se mu motorka zastavila ve vysokém brodu. Naštěstí se závodní stroj po chvilce vzpamatoval a David mohl pokračovat dál. V desáté etapě skončil nakonec s hodinovou penalizací na 47. místě a celkově mu v průběžném pořadí patří 43. příčka.

 

Rudolf LHOTSKÝ

Ruda očekával těžkou etapu. V první části rychlostní zkoušky hodně a dlouho bloudil. Ztratil hodně času, ale nakonec se do cíle první části dostal. Druhou část už zvládl lépe. „Prvních 80 kilometrů bylo strašných, to byly ty největší vedra. Jeli jsme ve feš feši a po autech už to bylo hodně rozbité. Jelo se mi blbě a raději jsem šetřil síly, protože jsem nevěděl, co nám pořadatel nachystá na konec etapy. Vypadalo to dobře, tak jsem posledních 100 kilometrů zkusil zrychlit a doufám, že jsem stáhnul nějaký čas na soupeře“, popsal dnešní etapu Ruda LHOTSKÝ. Jedenáctou etapu opět očekává velmi těžkou a tak se na ní chce pořádně připravit a nabrat sílu. Desátou etapu dokončil na 92. místě a celkově mu patří 83. místo.

 

Zdeněk TŮMA

Zdeněk TŮMA se nemůže zbavit smůly týkající se techniky. „Já nemůžu mít etapu bez problémů. To už není boj se soupeři a s časem, ale s technickými problémy“, začal hodnocení jedenácté etapy nováček na Dakaru. Po natankování před začátkem rychlostní zkoušky zjistil, že mu opět teče benzín z nové nádrže. Následovala provizorní oprava a start do první části rychlostní zkoušky, která se mu povedla. Zdeněk ji pospal jako technickou a navigačně náročnou. Poté opět následovala oprava tekoucí nádrže. Druhou část rychlostní zkoušky popsal jako peklo na zemi a myslel si, že se na čtyřkolce upeče. „Jelo by se mi parádně. Vzhledem k tomu co jsem prožil, nejsem ani unavený. Jsem v pohodě a kdybych neměl technické potíže, tak si myslím, že bych byl někde jinde“, popsal dosavadní průběh svého působení na Rallye Dakar Zdeněk TŮMA. V etapě nakonec obsadil 15. místo a celkově se nachází na 12. pozici.

 

Jedenáctá etapa bude opět v duchu vysokých teplot a závodní část bude měřit 288 kilometrů a bude rozdělena na dvě části. Závodníci se budou muset poprat s pískem, bahnem i technickými pasážemi.

2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12
2017-01-12 2017-01-12