Úterý 13. ledna 2015 – 9. etapa

Iquique – Calama (88 km spojovací část; 451 km rychlostní zkouška)
Den loučení s pouští Atacama přinesl padesátikilometrový přejezd písečných dun. Všichni si to měli užít, protože další trasy budou daleko nevlídnější a náročnější. Časté výmoly a hrboly v kombinaci s úzkými cestami, přinesly často nebezpečné situace a zvýšily náročnost celého dne.

Souhrn dne

Ondra dojel v etapě na 28. místě (bez penalizace za neprojetý bod na 19. místě) a celkově je na 21. pozici (bez penalizace 19.)

"Cesta vedla přes písečné duny plné fesh-feshe (písek jemný jako cement), skrz úzké říční kaňony a kamenná pole. Cesta byla v celé délce rozbitá a nikde nebyla část, kde by se dalo na chvíli odpočinout. Navíc tam bylo málo čerpacích stanic, takže s benzínem to bylo dost na hraně. Začátek etapy mi docela vycházel, ale potom jsem nemohl najít jeden waypoint. Jezdil jsem pořád dokola a na trase nikde nic nebylo. Po 20 minutách hledání jsem to vzdal a jel jsem dál, protože jsem nechtěl riskovat, že mi dojde benzín a Rallye Dakar tak pro mě skončí. V cíli mně oznámili, že byl 3 kilometry vedle mimo trasu."

"Alespoň, že jsem se mohl spolehnout na svoji motorku. Po včerejší maratónské etapě v solných pláních byla opravdu ve špatném stavu. Sůl doslova sežrala některé součsti elektroinstalce, takže se museli vyrábět znovu, protože nikdo nové náhradní neměl. Každý tam neskutečně zničil motorku. Můj mechanik Karel Scheder si dal 14-ti hodinovou noční směnu, během které dal vše do perfektního pořádku. Opravdu obdivuji jeho pečlivost a vytrvalost, se kterou neustále opravuje moji motorku."

Zítra ho čeká další maratónská etapa, tentokrát při přejezdu And do Argentiny. Bude ho čekat nepřízeň počasí, málo kyslíku kvůli vysoké nadmořské výšce a vyčerpanost z předchozích dnů, která může způsobit chvilkou nepozornost. "Nevím, proč dávají 2 maratónské etapy takhle rychle za sebou, odrovnají tím velké množství závodníků. Bude to opravdu náročná výzva.", uzavírá dnešní souhrn Ondřej Klymčiw.

Hlavní příjezdová cesta k bivaku Hlavní příjezdová cesta k bivaku
Bivak v Calamě z dálky Bivak v Calamě z dálky
Ubytování v Calamě Ubytování v Calamě
Ondra po dojetí dnešní etapy Ondra po dojetí dnešní etapy
Mytí dakarské motorky Mytí dakarské motorky
Talisman od syna stále drží Talisman od syna stále drží
Řidítka jsou trochu poškozena Řidítka jsou trochu poškozena
Předmaratónský servis Předmaratónský servis
Předmaratónský servis Předmaratónský servis